JAK SI VYTVOŘIT VLASTNÍ TERÁRIUM

Jak osadit sukulentní terárium?

Ráda bych vám ukázala, jak snadno si můžete osázet terárium se sukulenty.

Rostlinné terárium, neboli florárium, je malý ekosystém – samostatný kousek přírody ve skleněné nádobě, který si jednoduše vytvoříte doma. Je nejen krásnou dekorací, ale také originálním, ručně vyrobeným dárkem. Jeho výroba je překvapivě snadná a navíc péče o tyto malé zahrádky ve skle je minimální. Ať už jste zkušený zahradník nebo sotva udržíte naživu sukulent, tento malý mikrosvět zvládnete bez problémů udržet v perfektní kondici.

Zvolte naše DIY sady "Osázej si sám" tady

Případně si u nás můžete objednat sklo již osázené

Budete potřebovat:

Terárium – skleněnou nádobu vhodného tvaru a velikosti.
Rostliny – sukulenty nebo kaktusy v odpovídajícím počtu a velikosti. Je důležité zmínit, že ne všechny druhy rostlin lze kombinovat. Dbejte na to, aby v jednom teráriu byly rostliny se stejnými nebo alespoň podobnými nároky na zálivku.
Rukavice – ideálně jemné, aby chránily ruce, ale nepoškodily rostliny.
Kamínky – různě velké a ideálně různých druhů pro přirozenější vzhled.
Substrát – speciální směs pro kaktusy a sukulenty, která zajistí správnou propustnost vody.
Nástroje – lžička jako lopatka pro přesazování a štětec na očištění vnitřní strany skla.

1.Nasaďte si rukavice.

 

2.Připravte terárium. Otřete jej čisticím prostředkem na sklo, aby bylo dokonale čisté. Na osazování nepotřebujete žádné speciální náčiní – často si vystačím s obyčejnou polévkovou lžící a občas pomůže i velká pinzeta. Snažte se po celou dobu nešpinit vnitřní stěny, protože po osázení se budou obtížně čistit.

 

3.Přidejte drenáž. Rovnoměrně rozložte 2cm vrstvu drenáže na dno terária. Je to nezbytné, protože terárium nemá odtokový otvor a rostliny potřebují správné odvodnění, aby jejich kořeny mohly dýchat a neuhnívaly.

 

4.Nasypte zeminu. Opatrně vložte dvě třetiny substrátu do terária, ale nemíchejte jej s drenáží. Doprostřed spodní vrstvy přidejte lžičkou asi 1 cm substrátu pro sukulenty – nemusíte jej nijak rozprostírat, stačí malá hromádka. Pro přirozený pouštní vzhled obložte vrstvu zeminy po obvodu většími i menšími kamínky, aby byl substrát přes sklo co nejméně vidět.

5. Vytvořte otvory pro rostliny. Označte si, kde chcete umístit své rostliny, a pomocí nástroje vytvořte v půdě malé otvory pro kořeny.
 

6. Umístěte rostliny. Duší vašeho florária jsou rostliny, které do něj vybíráte. Kombinujte pouze rostliny, které mají podobné nároky na péči. Sukulenty a kaktusy se skvěle doplňují. Vyjměte rostliny z původních květináčů a opatrně odstraňte starý substrát. Tím se zmenší bal kořenů a rostliny se budou lépe manipulovat. Nejprve umístěte jednu nebo dvě rostliny do zadní části terária a opatrně je zasypte substrátem pomocí lžičky. Dávejte pozor, aby se substrát nedostal na okraje terária nebo na rostliny – těžko by se odstraňoval a výsledek by nebyl pěkný. Stejným způsobem pokračujte s přidáváním rostlin do přední části terária.

7. Umístěte rostliny do otvorů. Ujistěte se, že se listy rostlin nedotýkají stěn terária. Doporučuji začít od zadní části, tedy nejprve umístit jednu nebo dvě rostliny do zadního prostoru a zasypat je substrátem.  

 

8. Přidejte zbývající substrát. Zbývající 1/3 půdy jemně nasypte kolem rostlin, ale nepoklepávejte ji, aby zůstala vzdušná.  

 

9. Vytvořte podporu pro rostliny. Jakmile budete mít rostliny zasazené, umístěte mezi ně větší kameny, které je podepřou a zatíží. Buďte kreativní! Poté vyskládejte kamínky po celém povrchu, aby nebyla vidět žádná zemina. Na závěr kamínky jemně posypte pískem, který zajistí potřebné sucho a přidá teráriu kýžený pouštní vzhled.  

 

10. Zalévání.  Zalévejte rostliny 24 hodin po výsadbě. Vodu nalévejte přímo na půdu, ne na rostliny. Nejlépe použijte pipetu, konvičku s dlouhou nálevkou nebo trychtýř. Je důležité směřovat proud vody tam, kam potřebujete. Zalévejte pouze měkkou vodou (dobře odstátou, převařenou nebo dešťovou). Tím zajistíte zdraví rostlin a předejdete vzniku nežádoucích skvrn na skle.  

Sukulentní terárium umístěte na co nejsvětlejší místo, protože kaktusy a sukulenty milují slunce! O terária se příliš nestarejte – u sukulentů platí pravidlo, že méně péče je více.

Od jara do podzimu je ideální zalévat jednou za 10 dní, přes zimu postačí zalévat jednou za měsíc nebo vůbec. Pokud je terárium umístěné na stinnějším místě, zalévejte velmi sporadicky.

 

Několik sukulentních terárií pro inspiraci:

Kdybyste měli nějaké dotazy, klidně se ptejte, ráda poradím!